KUCHNIA OTWARTA CZY ZAMKNIĘTA?
Projektując nasz wymarzony dom często stajemy przed dylematem, jak go urządzić. Sen z powiek spędza nam wiele pomieszczeń, my skupimy się dziś na kuchni. Zastanawiamy się, jakie rozwiązanie zastosować– czy ma być to kuchnia otwarta na salon będąca w nowym budownictwie już niemal standardem czy też tradycyjna kuchnia zamknięta.
W artykule postaram się Państwu przybliżyć wady i zalety zarówno kuchni otwartej jak i zamkniętej.
Tradycyjna kuchnia zamknięta posiada wiele zalet. Przede wszystkim możemy ukryć nasz bałagan za zamkniętymi drzwiami i spokojnie zająć się innymi rzeczami lub wrócić do gości. Cechą na plus jest zatem praktyczność owej kuchni w życiu codziennym. Kolejną zaletą kuchni zamkniętej jest szerszy zakres możliwości urządzenia pomieszczenia w dowolnym stylu, bowiem bezdyskusyjny jest fakt, iż kuchnia otwarta musi nawiązywać stylem do pozostałej części domu, a przede wszystkim jadalni i salonu. Ponadto aranżacja kuchni zamkniętej wymaga mniejszej ilości kompromisów w wyborze między wygodą a estetyką. Między innymi dotyczy to też zabudowy dużych sprzętów, które w kuchni zamkniętej mogą pozostać widoczne, co jest jednocześnie tańszym rozwiązaniem. W zamkniętej kuchni dużo łatwiej jest nam zagospodarować przestrzeń bazując na tzw. zasadzie trójkąta roboczego. Proszę go sobie wyobrazić przyjmując, że jego wierzchołki to zlew, kuchenka oraz lodówka, czyli takie urządzenia, które są przez nas najczęściej wykorzystywane w życiu codziennym. Dysponujemy większą ilością ścian przez co mamy możliwość zaprojektowania dłuższego i wygodniejszego blatu roboczego oraz większego zróżnicowania szafek i szuflad. Jednakże zamknięta kuchnia wymaga dużo większej powierzchni niż kuchnia otwarta. Mała powierzchnia nie pozwoli nam na zastosowanie ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Pamiętajmy, że w zamkniętej kuchni musimy ponadto uwzględnić mały stół przeznaczony do zjedzenia czegoś na szybko oraz dodatkowo doświetlić pomieszczenie. W kuchni otwartej zaś zabudowę kuchenną ujednolica się i dopasowuje do aranżacji pozostałej części, czyli jadalni i salonu, przy czym możemy fakt otwartej kuchni wykorzystać do wyeksponowania naszych pięknie kwitnących ziół czy też zabytkowej zastawy po babci.
Zamknięta kuchnia to też inny pozytywny aspekt. To miejsce mogące się stać oazą dla osoby, która kocha gotować. Tam za zamkniętymi drzwiami może w ciszy, w pełnym skupieniu kontemplować czas związany z gotowaniem, a zapachy nie będą tak przenikać do reszty mieszkania, jak przy otwartej kuchni. Dla osoby ceniącej sobie ciszę i lubiącej się skupić podczas gotowania, pichcenie w zamkniętej kuchni będzie rozwiązaniem idealnym. Jednakże te zamknięte drzwi dla osób towarzyskich będą już dużą przeszkodą w rozmowach z pozostałymi domownikami lub gośćmi. Zamknięte drzwi dla kontaktowych osób mogą też kojarzyć się z wyizolowaniem od reszty osób w domu, jako że osoba gotująca nie uczestniczy w biegnącym równolegle życiu rodzinnym. A propos gości takie wąskie wejście może być wadą – utrudnia komunikację swobodnego przenoszenia dań do jadalni. Zatem zaletą otwartej kuchni jest możliwość kontaktu wzrokowego i słownego z domownikami bądź gośćmi przebywającymi w salonie.
Zamknięte pomieszczenie w przeciwieństwie do otwartej kuchni staje się dla nas gwarantem bezpieczeństwa naszych pociech. Drzwi są barierą dla dzieci. Będziemy spokojniejsi wiedząc, że nasze maluchy nie dostaną się tak szybko do pełnych ostrych i niebezpiecznych rzeczy szuflad czy gorącej płyty grzewczej.
Zarówno kuchnia zamknięta, jak i otwarta ma wiele zalet oraz wad. Każda znajdzie swoich zwolenników. Podczas planowania kuchni nie ma idealnej recepty na jej wygląd i kształt, ponieważ każdy ma inne oczekiwania. Mam nadzieję, jednak że ten krótki artykuł choć w minimalnym stopniu ułatwi Państwu podjęcie decyzji.